RESPOSİVE TASARIM NEDİR?

Günümüzde web üzerinde sörf artık sadece bilgisayarlar ile yapılmıyor, yeni nesil akıllı telefonlar, tabletler, smart tvler de internette gezinmek için bilgisayarlar kadar kullanılıyor. Responsive tasarımlar tüm cihazlarda sorunsuz çalışan ve ekran çözünürlüğüne göre davranışını değiştiren kısacası kullanılan cihazın ekran ölçüsüne göre şekil alabilen ve tasarımını değiştiren web sitelerine responsive diyoruz.

E-TİCARET SİTESİ NASIL KURULUR?

Bir e-ticaret sitesinin kurulması için öncelikle yapılması gerekenler satış yapılacak ürünün belirlenmesi, ve yapılan satışlar için fatura kesileceğinden dolayı bir şahıs ya da limited şirketinin kurulması gerekmektedir.

Satılacak ürünün belirlenmesinden ve şirketin kurulmasından sonra yapılacak işlemler öncelikle e-ticaret yazılımının kurulması ve ödeme sisteminin belirlenmesidir.

Tüm bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ve satış yapılacak olan internet sitesinin kurulmasından sonra satılacak ürünler internet sitesine yüklenir ve SSL güvenlik sertifikası ve sanal poslar ayarlandıktan sonra tüm sosyal mecralarda pazarlama çalışmalarına başlanarak ürün satışı yapılır.

HOSTİNG ve DOMAİN NEDİR?

Hazırladığımız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır.

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

WEB SİTESİ YAPTIRMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Piyasada bir web sitesi yaptırmadan önce kendi kendinize yapmanız gereken küçük bir analiz var, gelin isterseniz bu analizi birlikte yapalım;

  • Web sitenizi profesyonel bir ekip mi yapıyor?
  • Web sitenizle ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda karşınızda muhatap bulabilecek misiniz?
  • Piyasada web sitesi yapan kaç tane ciddi firma var, kaçı sektör yada personel değiştirmeden olduğu yerde duruyor, kaç firma bu piyasada sadece iki yılını tamamlamış?
  • Kaç firma lisanslı yazılım kullanmaktadır?
  • Kaç firma müşteriye bizzat servis ve hizmet götürmektedir?
  • Kaç firmanın kendisine ait birden fazla web sunucusu vardır?
  • Kaç firma bu konuda kendini geliştirmek için devamlı yatırım yapmaktadır?
  • Kaç firma yaptığı her işe fatura kesip devlete vergisini tam olarak vermektedir?

MOBİL UYGULAMA VE MOBİL TASARIM NEDİR?

Günümüzde hemen hemen herkesin yanına almadan dışarı çıkamadığı smartphone (akıllı telefon), tabletler gibi cihazlara özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlara “Mobil Uygulama” denmektedir. Mobil uygulamalar kullanılacak olan cihaza göre tasarlanmakta ve kodlanmaktadır.

Mobil tasarımlar ise mobil uygulama gibi değildir. Akıllı telefon ve tabletler için varolan mağazalarda yayınlanacak şekilde uygulamaya dönüştürülmesine gerek yoktur. Web sitenisin akıllı telefon ve tabletlerde kullanımını kolaylaştıran ektra tasarımlara  mobil tasarım denir.

WEB SİTESİ YAPTIRMAK KİMLER İÇİN ZORUNLU?

Yeni TÜRK TİCARET KANUNU ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 ŞUBAT 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni TÜRK TİCARET KANUNU’ na göre her anonim ve limited şirketinin bir web sitesi olmak zorunda.
Yapılacak olan web sitesinin Yeni Türk Ticaret Kanununda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor.

Zorunlu web sitesinde şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gerekir. Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor:

-Zorunlu kanuni web sitesi kolayca güncellenebilir olmalı.
-Yeni Türk ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı duyuruları, kararları, bilançolar gibi) zorunlu web sayfası içinde bulunmalı.
-Web sitesi zorunluluğu bilgiye ulaşılması için konuldu. Bu amaçla web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple hizmet alınan firma ile bu konuda bir destek anlaşması yapılması gereklidir.

CMS İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

İçeriğin oluşturulması, kategorize edilmesi, rol tabanlı olarak yönetilmesi/erişilmesi, kontrol edilmesi, zenginleştirilmesi, paylaşılması ve raporlanması başta olmak üzere İçerik Yönetimi İş Akışı kavramı içinde anılabilecek işlevlerinin tamamını ya da bir kısmını içeren sistemlerdir. Bugün web üzerindeki içeriğin büyük bölümü bu tür sistemler kullanılarak ve internet kullanıcıları tarafından üretilmektedir.

WEB TASARIM SÜRECİ NASIL İŞLER?

Öncelikle sizden aldığımız fikir, bilgi, resim ve belgeler ile yola çıkarak firmanıza özel olarak hazırlanmış ilk tasarım aşaması yani yapılacak olan web sitesine ait demonun, tarafınıza sunulur.

Daha sonra hazırlanan tasarım üzerindeki son değişikliklerin yapıldığı ve artık bir resim dosyası halinden web sitesi haline getirilerek ana sayfa tasarımının haricinde kalan diğer alt sayfaların tasarımı bu aşamada yapılır.

Demo ve tasarım aşaması bittikten sonra web sitemiz son aşamasına gelmiştir. Bundan sonraki aşamada web sitesine içerik yazıları, haberler, resimlerin eklenmesi, iletişim ve teklif formlarının oluşturulması, testlerin yapılması ve küçük düzenlemelerin yapılması yer almaktadır.

Tüm bu aşamalardan sonra siteniz artık hazır hale gelmiştir. Web sitenizi nasıl yöneteceğiniz, güncelleyeceğiniz ve siteniz ile ilgili raporları nasıl okuyacağınız ile ilgili kısa bir eğitim verilmesi ile web tasarım süreci son bulur.

SEO NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Seo web sitenizin belirli anahtar kelimeler ve özel yazılım la arama motorları sonuçlarında en yüksek sıralarda çıkmasını ve hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlar. Sunacağınız hizmete, hem ilk sırada olma hem de ilk tercih edilme özelliği kazandırmak için web sitenize SEO çalışması yaptırmak zorundasınız.